AWARDSNOMINEESPARTNERSREGISTER TO VOTE




Our friends at the Byward Market BIA are joining in the laughter! They're sponsoring a great contest offering 5 winners a pair of tickets to one of the big shows PLUS a $100 Byward Market BIA gift card.

To enter, click the REGISTER button above and register to vote in next year's awards. Winners will be selected on Wednesday, September 10th.




13 semi-finalists: Geoff McKay, Tim Reil, Jen Hayward, Rebecca Reid, Chris Timms, Kyle Brownrig, Micheal Friedman, Josh Williams, Peter George, Nick Peron, Colin O'Brien, Greg Houston, Kris Kingsbury.

Who will be the FUNNIEST PERSON IN THE VALLEY?

Find out
Wednesday, September 10th
at The Great Canadian Cabin
95 York Street
Doors @ 7:30 / Show @ 8


SELECT YEAR :
Our 2006 Canadian Comedy Award recipients
Live / Best Taped Live Performance
The Minnesota Wrecking Crew (Sketch with Kevin McDonald)
Live / Best Male Stand-Up
Pete Zedlacher
Live / Best Female Stand-Up
Laurie Elliott
Live / Best Stand-Up Newcomer
Jon Dore
Live / Best Sketch Troupe or Company
The Second City: "Reloaded"
Live / Best Male Improvisor
Kerry Griffin
Live / Best Improv Troupe or Company
Die-Nasty: "The Live Improvised Soap Opera"
Live / Best Female Improvisor
Lauren Ash
Live / Best Comedic Play, Revue or Series
SARSical the Musical
Live / Best One Person Show
Trapped in Taffeta, by Leslie Seiler
Television / Direction, Special or Episode
The Frantics - Dan Redican, Rick Green, Peter Wildman and Paul Chato (The Frantics Reunion Special)
Television / Direction, Series
Robert de Lint & David Storey (Corner Gas)
Television / Writing, Special or Episode
John Pattison (Puppets Who Kill: "The Joyride")
Television / Best Performance by a Male - Television
Mark McKinney (Slings & Arrows)
Television / Writing, Series
Susan Coyne, Bob Martin and Mark McKinney (Slings & Arrows)
Television / Best Performance by a Female - Television
Janet Wright (Corner Gas)
Film / Best Performance by a Male - Film
Seán Cullen (Phil the Alien)
Film / Best Performance by a Female - Film
Jennifer Robertson (Twitches)
Film / Best Writing - Film
Adam Till (Leo)
Film / Best Direction - Film
Donnie Mullins (Chasing Aces)
Juried Categories / Chairman's Award
Roger Abbott & Don Ferguson
Juried Categories / Dave Broadfoot Award
Mike MacDonald

Congratulations to all of this year's nominees.